WRC Türkiye’de güçlü olmak istiyor... - Recycling Dergisi

WRC Türkiye’de güçlü olmak istiyor...

Türkiye’de atıkların geri kazanılıp bu kazanım sonrası ortaya çıkan atıkları da değerlendirerek sıfır atık hedefliyoruz. Özellikle çamur ve cüruflar ilgi alanımızı oluşturuyor.

Hızla büyüyen Türkiye’de geri dönüşüm alanında da gerçekleşen yatırımlar ve arayışlar sürekli artış gösteriyor. Son yıllarda Türkiye’de atık yönetimi alanında faaliyet göstermeye başlayan çok sayıda uluslararası şirket ortaya çıktı. Son olarak İstanbul’da açacakları irtibat ofisi ile ileride olabilecek muhtemel yatırımları yönetecek ve pazarın uygunluğuna göre de Türkiye’de de tesis kuracak adımları atmayı planlayan WRC’nin tepe yöneticileri Türkiye’nin geri dönüşüm ekonomisine yönelik planlarını dergimize anlattı. Yıllardır Türkiye’ye ofis açmayı planladıklarını ve sonunda da harekete geçtiklerini anlatan WRC öneticileri, tehlikeli/tehlikesiz atık sektöründe deneyimli olan Çevre Mühendisi Çağlar Alsu’yu Türkiye’den sorumlu müdür olarak atadıklarını söyledi. WRC’nin ABD’de kurulan bir firma olduğunu belirten Genel Müdür Lüderitz, “30 yıl önce değerli metal içerikli çamurların geri dönüşümcüsü olarak Amerika’dan yola çıktı. WRC’nin ana merkezi Mclean-Virgina-ABD’de bulunmaktadır.Avrupa’daki tesisin yanı sıra Tolleson, Arizona, Pottsville, Pensilvanya ve Kaohsiung, Tayvan’da da geri dönüşüm tesisleri işletilmektedir.Avrupa’da WRC 1999 yılından beri faaliyettedir.Bütün tesisler dünya çapında İSO 9001, İSO 14001 ve OHSAS 18001’ e göre sertifikalandırılmıştır. Firma olarak geri dönüşüm konusunda önemli hamleler yaptık. Şu anda Almanya merkez olmak üzere 26 Avrupa ülkesinde faaliyetler yürütüyoruz” diye konuştu.

WRC’nin bir GmbH amerikalı World Resources Company’nin bir alt kuruluşu olduğunu ve Leipzig yakınlarındaki Wurzen kentinde kurulduğunu anlatan Lüderitz, “900’den fazla müşterisine hizmet vermektedir. Buradan WRC’nin tüm Avrupa aktiviteleri koordine edilmektedir ve WRC Grubu’nun en modern üretim tesisi de yine burada kurulmuştur.1999 yılında üretime geçen bu üretim tesisi,arıtma çamurlarının içerisinde ki değerli metal geri kazanımı hususunda dünyada ki tek entegre tesistir.Bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz,neredeyse tüm değerli metallerin geri dönüşümünü gerçekleştiriyor olmamızdır.Her tesisimiz eğitimli uzman kişiler tarafından işletilmektedir.Bünyemizde tesisimize ait laboratuarda çalışan kimyagerler, metalurjistler,mühendisler, çevre,nakliye ve geri dönüşüm eksperleri bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

WRC’nin  metal içerikli arıtma çamurlarını çamur olarak görmediğini anlatan Lüderitz, şunları söyledi:

“Onlar çamur değil kullanılabilir hammaddelerdir. WRC´nin geri kazanım yöntemi sayesinde, bu çamurlar en son teknikler ile metal konsantreleri haline getirilmekte ve uygun dökümhanelerde işlenmektedir. Atıkların WRC geri kazanım yöntemine uygunluğu numunelerin üzerinde yapılan laboratuvar incelemesi ile belirlenir. WRC´nin geri kazanım yöntemi sayesinde değerli, fakat geri kazanımı çok zor olan doğal hammaddeler korunur ve atıkların düzenli depolama sahalarına gömülmemesi sayesinde de sanayinin çevreye verdiği zararlar azalır. Bilindiği üzere,metal içerikli çamurların veya diğer çamurların toprağa gömülmesi kolay bir çözüm olarak kabul edilse de, olası toprak ve su kirliliği riskini arttırmaktadır. WRC yönetimi ve elemanları kendilerini çevreyi korumaya adamıştır ve tüm faaliyetlerini bu çerçevede gerçekleştirir. Bu sorumluluk WRC hizmetini özel kılan, yüksek kalite ve geri dönüşüm güvenliğini sağlar.Bu görev sizlere yüksek kaliteyi ve geri dönüşüm güvenliğini garanti etmektedir. WRC bunu “Sachsen” Çevre Birliği’ne üyeliğiyle de belgelemiştir.”

Türkiye’de yatırımı 6 yıldır düşündüklerini anlatan Lüderitz, “Türkiye bizim için önemli bir ülke. 6 yıldır Türkiye’yi ve ekonomisini yakından takip ediyoruz. Türkiye’nin ekonomisi hızla büyüyor. Geri dönüşüm de aynı şekilde basamak basamak yükseliyor.Türkiye AB uyum süreci boyunca çevre konusunda çok önemli adımlar attı.Bu konuda Türk yetkilileri kutluyoruz.Tüm bunların neticesinde, burada olmalıyız dedik. Altın gibi değerli olan metalleri,arıtma/proses çamurlarından çıkartıp tekrar ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Çamurda dönüşüm için çok hazine var. Biz, olaya böyle bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Şirketin bir diğer tepe yöneticisi Dr. Hans Peter Korte ise İstanbul’daki ofisle birlikte büyümek istediklerini anlatarak,  şunları söyledi:

“Bu ofisimiz faaliyete yakında başlayacak.Ofisin başında da bir Türk Mühendis Çağlar Alsu olacak. Bu sayede, şu anda iş ilişkisinde olduğumuz müşterilerimizin yanına yenilerini de katmak istiyoruz ve pazarın uygunluğuna göre de,Türkiye’ye tesis yatırımı yapmak niyetindeyiz.”Almanya tesisimizin ve tüm diğer tesislerimizin kurulumu da aynı bu süreç ile gerçekleşti. 26 Avrupa ülkesiyle iş ilişkimiz var. İsviçre, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa’da pazarlama ofislerimiz var. Türkiye Avrupa’daki 6’ıncı ofisimiz olacak. Tüm Avrupa’dan tren hatları sayesinde malzemeyi nakliye edip Almanya’da ki tesisimizde işliyoruz. Aynı uygulamayı Türkiye içinde düşünmekteyiz. Konu ile ilgili gerekli makamlar ile irtibata geçtik,görüşlerini bekliyoruz. Bu anlamda Türkiye’de de güçlü bir firma olmak niyetindeyiz.”

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN