DENİZ İSTAÇ SAYESİNDE ARTIK TEMİZ... - Recycling Dergisi

DENİZ İSTAÇ SAYESİNDE ARTIK TEMİZ...

Kirlilik haritası çıktı denizde müdahale başladı

İstanbul’da denize giden çöpü İSTAÇ’ın kadrolu dalgıcı çıkartıyor

Karadeniz, Akdeniz ve Ege’nin yanı sıra iç deniz Marmara ile birlikte 4 denize sahip olan Türkiye, deniz temizliği konusunda da çağdaş ülkelerden olma yolunda hızla ilerliyor. Marmara Denizi’nin büyük bölümü il sınırlarına kıyı olan İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ili olma özelliğini 15 milyona dayanan nüfusuyla korurken, nüfustan kaynaklı çevre sorunları da kentin kaçınılmazı oluyor. Deniz kirliliğine ilişkin çalışmalarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, bu 15 milyonluk nüfusu ile Yunanistan başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinden daha kalabalık olan nüfusun kullanımdan doğan deniz kirliliğiyle baş etmek için yeni projeler üretiyor. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak kuruluşu olan İstanbul Çevre Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ), iki ayrı proje ile hem kirliliğin önüne geçiyor hem de yaşanan kirliliği alt ediyor. Recycling İndustry dergisi olarak bu sayımızda , İSTAÇ’ın  İstanbul için ürettiği projeleri inceledik.  512 kilometrelik kıyı şeridine en çok kirlendiği belirlenen 29 noktada kamera sistemi kurarak izleyip, kirlilik müdahalesinde bulurken, Ahtapot ve Yengeç adı verilen özel sistemli araçlarla deniz yüzeyi ve dere ağızları temizleniyor. İSTAÇ aynı zamanda kadrolu 6 dalgıç marifetiyle de Marmara Denizi’ne atılan katı atıkları topluyor. Dalgıçlar bir günde televizyondan klozete kadar değişen farklı türlerdeki yüzlerce katı atığı denizden çıkartıyor.

 

 

2020’DE KATI ATKIN YÜZDE 50’Sİ DÖNÜŞECEK

Türkiye’nin de tam üyelik müzakerelerini yürüttüğü Avrupa Birliği’nin çevre kriterlerine göre, AB’ye bağlı ülkelerin belediyeleri 2020 yılında topladıkları atıkların yüzde 50’sini dönüştürmek zorunda. Türkiye de ise bu oran hala yüzde 17 civarında seyrediyor. Katı atık dönüştürme konusunda Türkiye’de sektörde her geçen gün yaşanan gelişmeler dikkatle izlenirken, katı atıklar sadece çöplük olarak bulunan alanlarda değil, büyük bir oranda da denizlerde bulunuyor. Türkiye’de denizler katı atık çöplüğü gibi eskiden gelen bir alışkanlıkla hala kullanılıyor. Bu kötü alışkanlığın önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İBB ve ona bağlı İSTAÇ projeler geliştiriyor.

KİRLİ DENİZ KÜRESEL ISINMA DEMEK

Deniz kirliliği ile mücadelede katı atıkları denizden çıkartmak pek çok başlık için gerekli bulunuyor. Bunların başında kirlilikle mücadele etmek gelirken, “Küresel ısınmayla mücadele”, “Atığı kaynağında tutabilmek denize ulaşmaması için, “Deniz ekolojisindeki yaşam döngüsünü bozucu unsurlarla mücadele” ,  “Yeniden tasarım, yeniden kullanım, geri kazanım, atık üretimini azaltma” , “Yerel yönetimleri, yerel çözümleri ve ekonomileri güçlendirme” olarak ortaya çıkıyor.

 

DENİZE KARADAN KİRLİLİK GELİYOR

Uzmanlara göre deniz kirliliğinin başlıca nedenini karadan atılan çöpler oluşturuyor. Bu rakamın Türkiye ortalamasının yüzde 80 olduğu öngörülürken, çöp boşaltma, kamu alanlarında üretilen atıklar, sanayi, turizm, ticaret sektörlerinin atıkları, arıtılmamış pis su başlıca karasal atıklar da nedenler arasında sayılıyor. Deniz taşıtlarının da deniz kirliliğindeki payı büyük olurken, 2002-2006 ICC raporlarına göre; Türkiye’de deniz kirliliği oranları yüzde 52 sahilden denize sürüklenen çöpler, yüzde 40 sigara izmaritleri, yüzde 5 deniz kaynaklı atıklar,  yüzde 3 denize boşaltılan atıklar olarak oluşuyor.

ÖNMELE SİSTEMLERİ ÇEŞİTLİ

Deniz çöpünün önüne geçmek için uzmanlar çeşitli yollar önerirken, en başta gelen çözüm formülünü karasal atıkların denize ulaşmaması maddesi oluşturuyor. Buna göre  Sahillere çöp atma platformlarının yapılması,  gemiler, limanların denetlenmesi, nehirlerin sürüklediği katı atıkların toplanması ve kanalizasyonu kontrol altın almak bulunuyor.

KIYI HARİTASI ÇIKARILDI

Deniz çöpü ile kirlilikte mücadele başlatan İBB kuruluşu İSTAÇ ise iki ayrı proje yürütüyor. Bunlardan ilki ise 512 kilometrelik sahile elektronik göz sistemi koymak oluyor. İSTAÇ, İstanbul’un 515 km uzunluğundaki kıyı şeridini 29 noktadaki elektronik gözlerle izleyen sistem kurarak, İstanbul için“Kıyı Temizlik Haritası” çıkardı. Deniz kirliliği ile mücadele eden İSTAÇ, 24 mobilize kıyı temizlik aracı ile deniz yüzeyinden yılda bin kamyon çöp topluyor. En çok çöp, Kadıköy, Kuleli ve Kağıthane’den çıkıyor

BELLİ BÖLGELERDE YOĞUNLUK VAR

İBB bünyesinde çevre yönetim faaliyetlerini sürdüren İSTAÇ A.Ş.,  İstanbul’un kıyılarını adım adım planyarak  kıyı temizlik haritasını çıkardı .  İstanbul’un 515 km uzunluğundaki  kıyı şeridi bandında kıyı kenarı, kayalık yürüyüş yolu, dere kenarı, kumsal, plaj, deniz yüzeyi ve dereler olarak yedi bölge olarak sınıflandırılan  1/5000 ölçekli  harita 127 paftadan oluşuyor.  Kıyı Temizlik Harita sayesinde yürüyüş yolu, kayalıklar, kıyı kenarları, plajlar, vb bütün kıyı şeridi alanları bir plan çerçevesinde rutin temizlik çalışmalar dışında hava muhalefeti sonucu meydana gelebilecek kıyı kirliliklerine karşı önceden önlem alınarak  anında müdahale edildiğini ifade eden Deniz Hizmetleri Müdürü  Ruhi Kelleci, ”Hava muhalefetleri nedeniyle özellikle  Miniatürk, Hasköy, Eyüp, Unkapanı, Kağıthane, Kadıköy, Kuleli, Tuzla, Abdüş Gölü  gibi İstanbul’un belli bölgelerinde  kirlilik yoğunluğunun artıyor” dedi.  

5 BİN METREKARE ÇÖP

Özel olarak inşa edilmiş yüksek kapasiteli 8 adet araçla 5 milyon metrekare deniz yüzeyi temizliğin yapıldığını söyleyen Kelleci, “Deniz yüzeyinden toplanan atık miktarı yılda 5.000 m3 yanı 1000 kamyon çöp toplanıyor . İstanbul’un bütün kıyılarını, 29 farklı mevkide elektronik gözlerle izliyoruz.  mobilize 24 adet kıyı temizlik aracı ve 144 temizlik personeli ile kirliliğe erken müdahale ediyoruz “ dedi.

 

AHTAPOTLAR DENİZİ ÇEKİRGE İLE YENGEÇ DEREYİ TEMİZLİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz sınırları dahilinde yaklaşık 515 kilometreden oluşan kıyı şeridi sahil, plaj, iskele ve yürüyüş bantlarının temizliğini Alibeyköy, Küçükçekmece ve Selimiye olmak üzere 3 lokasyonda, 24 adet daimi ve 12 adet yazlık ekiplerden oluşan toplamda 36 adet mobil temizlik ekibi ve 3 adet plaj temizleme makinesi ile kıyı, sahil, plaj, iskele ve yürüyüş bantlarının temizliğini yapılıyor. Ayrıca Deniz yüzeyi temizliği  7 adet Ahtapot ve 5 adet Faraş adı veriler deniz araçları ile çalışma gerçekleştirilirken, İSTAÇ çalışma süresi boyunca sürecimiz boyunca Kıyı Ekipleriyle koordineli bir şekilde kıyıdan alınamayacak denizin yüzeyinde kalan kirliliği gidermek için yapılıyor.  İSTAÇ ayrıca İstanbul genelinde kıyı ve dere ağızlarında sel ve benzeri diğer nedenlerden biriken teressubatın Çekirge ve Yengeç adlı teknelerle çıkarılması ile ıslah çalışmaları yapılıyor.

 

BALIK ADAMLAR DİPTEN TELEVİZYON ÇIKARTIYOR

İSTAÇ’ın deniz kirliliği ile mücadele için yürüttüğü ikinci proje ise kadrolu 6 balıkadamın kıyılarda dalarak yaptığı deniz temizliği… İstanbul Boğazı ve İstanbul’un Marmara Denizi’ne kıyılarında çalışan dalgıçlar, tek seferde otomobil lastiğinden boya kovasına, ayakkabıdan cam şişeye hatta televizyona kadar pek çok katı atığı dipten çıkartıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSTAÇ A.Ş.’nin yürüttüğü İstanbul Boğazı'nda deniz yüzeyi ve deniz dibi temizliği çalışmalarında haftanın belli günlerinde belediyenin kadrolu 6 dalgıçı boğazın derinliklerinde çöp topluyor.

İstanbul Boğazı’nın dip temizlik çalışmaların  sonucunda elektrik sobasından araba lastiğine, market arabasından tekne merdivenine, metal kutulardan jiletlere kadar deniz dibinden çıkarılan tüm atıkların envanteri tutuluyor.

Balık adamların bir günlük taramanın ardından deniz dibinden çıkarılan tüm atıkların envanteri

 

ATIK ADI                                       ADET

Alüminyum Çerçeve                        3

Ayakkabı                                    2

Bisiklet Jantı                                    2

Boya Kovası                                    3

Branda Parçası                        8mt

Büyük Cam Parçası                        6

Çakmak                                    4

Cam Şişe                                    97

Çay Bardağı Altı                        9

Çay Kazanı                                    1

Çelik Halat                                    3

Çuval                                                5

Demir Çapa                                    3

Demir Çubuk                                    14

Demir Fırça Sapı                        3

Demir Halat                                    4

Demir Korkuluk                        4           

Demir Metal Çubuk                        1

Demir zincir                                    3

Demlik                                    1

Elektrik Kabloları                        3

Elektrik sobası                        1

Eski İskele Lastiği                        3

Eternit Çatı Kaplama                        2

Ferforje                                    4

File Çuval                                    3

Gemi Camı Fitili                        18

Hayvan Çene Kemikleri            4

 Hortum                                    1

Jiletler                                                17

Kablo Bağı                                    3

Kamyon ve Tır Lastiği            32

Kapı Kolu                                    1

Kauçuk Lastik                        2

Kevgir                                                1

Kolon Ayaklığı                        1

Küçük Cam Parçası                        13

Market Arabası                        2

Mermer Parçası                        2

Metal Koku Spreyi                        1

Metal Kutu                                    20

Metal merdiven                         1

Metal Teneke                                    2

Nargile Kömür Tavası            1

Olta                                                7

Otomobil Lastiği                        6

Plastik Eldiven                        2

Plastik Hortum                        2

Plastik Paspas                        8 mt

Plastik Peçetelik                        4

Plastik Poşet                                    4

Plastik Sopa                                    4

Plastik Su Şişesi                        7

Plastik Yoğurt Kabı Kapağı            2

Porselen Tabak                        3

Şampanya Bardağı                        3

Şemsiye                                    4

Seramik Tabak                        1

Tahta Çubuk                                    3

Tekne Merdiveni                        2

Televizyon                                    1

Teneke Kutu                                    17

Tesbih                                                1

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN