TÜDAM 10. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ BOĞAZDA KUTLADI… - Recycling Dergisi

TÜDAM 10. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ BOĞAZDA KUTLADI…

TAT ve GDT Lisansına sahip firmaların katılımıyla 2007 yılında kurulan "TÜDAM " DÖNÜŞEBİLEN AMBALAJ MALZEMELERİ TOPLAYICI VE AYIRICILARI DERNEĞİ 10. Yılını İstanbul’da düzenlenen tekne gezisiyle kutladı. Tekne gezisine, kurucu üyeler ve davetliler de katıldı…

 


Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2004 yılında yayınlanan Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Kontrolü  Yönetmeliği gereği,  lisans almış firmaların bilgi ve birikimlerini paylaşacak bir platform oluşturmak amacı ile "TAT ve GDT" Lisansına sahip firmaların katılımı ile 2007 yılnıda kurulan TÜDAM DEĞERLENDİRİLEBİLİR ATIK MALZEMELER SANAYİCİLERİ DERNEĞİ sektörün en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Lisanslı toplama ayırma tesisleri ve geri dönüşüm tesislerinin bir araya gelmesiyle, sektöre kurumsal bir kimlik kazandırmak, ülke genelinde oluşan evsel ve endüstriyel nitelikteki ambalaj atıklarının sağlıklı ve sürdürülebilir bir sistemde kontrol altına almak, çevre ekonomisine katkı sağlamak amacıyla, dünyanın pek çok ülkesinde benzerleri görülen dernek, sektörün güçlü bir sivil toplum kuruluşu olmayı amaçlayarak, her geçen gün bünyesine katılan yeni üyeleri ile birlikte, sektörde karşılaşılan sorunlar için çözüm yollarının araştırıldığı, üye firmaların buluşma noktası oldu...

Derneğin 10. Kuruluş Yıl Dönümü’nde konuşan TÜDAM Yönetim Kurulu Başkanı Vedat KILIÇ, 10 yıllık sürede derneğin bu günlere gelmesinde emeği geçen ve geceye katılan herkese teşekkür ederek şunları söyledi “Dernek olarak geçtiğimiz 10 yıllık süreç aynı zamanda Türkiye’deki atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörünün tüm paydaşlarıyla birlikte oluştuğu ve geliştiği bir dönemi içeriyor. Daha öncesinde onlarca yıldır herhangi bir mevzuata bağlı olmaksızın varlıklarını sürdüren sektör temsilcileri, Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında çıkan mevzuatlarla birlikte 2000’li yıllardan itibaren lisanslı işletmelere evrildiler. İşte bu noktada TÜDAM, sektörün yeni mevzuatlara uyum sağlayabilmesi ve özellikle değerlendirilebilir atıklar özelinde işlgal eden işletmeler arasında birliğin sağlanması amacıyla 2007 yılında kuruldu.

Bugün derneğimiz Adana’dan Denizli’ye, Gaziantep’den İzmir’e Kahramanmaraş’tan Rize’ye, Diyarbakır’dan Konya’ya Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden 60’a yakın üyeyi çatısı altında barındırmakta ve üyelerimiz de ülkemiz ambalaj atığı kapasitesinin %70’inden fazlasını toplayarak ülke ekonomisine kazandırmaktadır.

Kurulduğumuz günden bu güne kadar TÜDAM’ın temel prensipleri; lisans almış olan sektör temsilcilerini bir araya getirmek, sektöre kurumsal bir kimlik kazandırmak ve sektörü ileri taşımak olmuştur. Bu doğrultuda 10 yıllık zaman zarfında TÜDAM; sektörümüzü ilgilendiren tüm konularda son derece proaktif bir rol alarak sektörün doğal temsilcisi ve en güçlü sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.”

Geceye katılan Tüdam Kurucu Üyesi ve bir dönem başarılı çalışmalara imza atan Eski Başkan Ekrem Demircioğlu ise dergimize yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Bu gece burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tüdam’ın bu günlere gelmesinde emeği geçen herkesi bir kez daha saygıyla anıyorum. Bir parantez açarak şunu da vurgulamalıyım… Derneğin ilk yıllarında ve tabii sonrasında da RECYCLING INDUSTRY dergisinin çok önemli katkıları oldu. Bizi birleştirme ve etkinliğimizi artırmada derneğe manevi maddi tüm katkılarını bilen biriyim, dolayısıyla bu gece dergiye verilen plaketi de bir vefa borcu olarak görüyor ve mevcut Yönetime de duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.”

10. YIL PLAKETİ ALANLAR

RECYCLING INDUSTRY dergisi Genel Yayın Yönetmeni Türkay Özgür, DİSAN Hidrolik Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Can, TÜDAM Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Üye Ekrem Demircioğlu, TÜDAM Kurucu Üye Nüzhet Cafer Yeşilkaya, TÜDAM Kurucu Üye Ertunga Ardeniz, Şallılar Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜDAM Kurucu Üye Dilaver Şallı, AGED Başkanı ve TÜDAM Kurucu Üye Mustafa Saral, TÜDAM Kurucu Üye Hamdullah Eren, TÜKÇEV Genel Müdürü Özcan Pektaş.

 

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN