LASDER PİYASAYA GÜVEN VERDİ TOPLAMA ORANLARI YÜKSELDİ…

Yılın son ayında LASDER tarafından düzenlenen, Lastik Sanayicileri Derneği İş Ortakları Toplantısı İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla sürekli istişare içinde çalışan ve 2017’de 162 bin ton ÖTL toplayan dernek 2018’de sorumlu olduğu kotanın yüzde yüzünü toplamayı hedefliyor…

11 Nisan 2007 Tarihi’nde kurulan Türkiye’deki tek ulusal ÖTL derneği olarak çalışmalarını sürdüren LASDER, faaliyete başladığı günden bu yana 9 yıl içinde ÖTL sektörünün gelişimine büyük katkılar sundu. 2009 Yılı’nda LASDER’in çalıştığı lisanslı malzeme geri kazanım firması 3 iken bugün bu sayı 24’e ulaşmış durumda. Malzeme olarak geri kazanılan ÖTL miktarı 2009 yılında 4 bin 500 ton iken bu rakam 2017 yılı sonu itibariyle 103 bin tona ulaşıyor. Toplam geri kazanım ve geri dönüşüme verilen ÖTL miktarı ise 21 bin tondan 163 bin tona çıkıyor…

LASDER İş Ortakları Toplantısı’nda konuşan Genel Müdür Erdal Kurt, LASDER’ in 2017 çalışmalarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunarak, ÖTL yönetim sistemine ve ÖTL toplama ile geri kazanım sonuçlarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Erdal Kurt: “2017 yılını 163 bin ton ÖTL toplayarak kapatıyoruz, LASDER’in 2018 kotası 170 bin tondur. Bu zorlu hedefi yakalayabilmek için 2017’deki gayreti göstermemiz önemli. 2018’de önümüze koyduğumuz hedefleri tutturmak amacıyla dinamik bir ÖTL yönetim sistemine geçiyoruz. Yaptığımız ihale bir referans ihale olup, asıl amacımız LASDER üyelerinin mevzuattan kaynaklanan ÖTL kota yükümlülüğünü yerine getirmektir” dedi.

Kurt, LASDER’in iki yeni uygulamasından da bahsetti. Bunlardan ilki yakıt kart uygulaması diğeri ise başvuruya dayalı istisnai bir uygulama olacağını vurgulayan Erdal Kurt: “Yakıt kart uygulaması ile işletme sermayesi ve nakit sıkıntısı çeken yüklenicilerin çalışmalarını kolaylaştırmak için pilot olarak ilk uygulamayı Trakya Bölgesi’nde başlatacağız” dedi.

Erdal Kurt, yüklenicilerin uyumlu çalışmasının önemine de işaret ederek, sürekli bir iletişim halinde olunması gerektiğini ve olası sorunların çözümünün birlikte bulunması gerektiğini söyledi.

Lastik Sanayicileri Derneği İş Ortakları Toplantısı’nda dergimize önemli açıklamalarda da bulunan LASDER Genel Müdürü Erdal KURT, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla sürekli istişare içinde çalıştıklarının altını çizerek, 2017’de yükümlü oldukları kotayı tutturduklarını ve piyasada oluşan güven ile firmaların, yeni teknolojilere yatırım yapmalarının da önünü açtıklarını söyledi. Erdal Kurt: “2017 yılını başarıyla kapatıyoruz, LASDER’in 2018 kotası 170 bin tondur. Bu hedefi yakalayabilmek için 2017’deki çabayı göstereceğiz. 2018’de önümüze koyduğumuz hedefleri tutturmak amacıyla dinamik bir ÖTL yönetim sistemi uygulayacağız. LASDER üyelerinin mevzuattan kaynaklanan ÖTL kota yükümlülüğünü yerine getiriyoruz. Ancak şunu da vurgulamakta fayda var; LASDER üyelerinin yenileme pazarı toplam pazar payı %65 seviyelerinde olduğu için ÖTL pazarında da sorumluluğu %65 seviyesindedir. Dolayısıyla LASDER yaklaşık 250 bin ton olan Türkiye ÖTL miktarının %65'i olan 163 bin ton ÖTL'den sorumludur. 2017 yılında, LASDER 163 bin ton olan kota yükümlülüğünü %100 oranında gerçekleştirmiştir. Ancak LASDER'in tek yetkilendirilmiş kuruluş olması nedeniyle, sorumluluğu dışında kalan yaklaşık 90 bin ton ÖTL'den de sorumlu olarak algılanmaktadır. Diğer toplama yükümlülüğü olanların yükümlülüklerini yerine getirmemelerinden dolayı açıkta kalan 90 bin tonluk ÖTL'nin yarattığı bu algı yükümlülüğünü %100 oranında yerine getirmiş olan LASDER için bir haksızlıktır”dedi.

 

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN