ECOMONDO 2017’DE YENİ SENARYO DÖNGÜSEL EKONOMİ...

Yurtdışından yaklaşık 12.000 kişinin ziyaret ettiği fuarı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 520 gazeteci takip etti. Türkiye’den katılım sağlayan ve stant açan başta Akademi Çevre olmak üzere Türk firmaları büyük ilgi gördü. Fuarda atık yönetimi ve geri dönüşüm alanlarında gelecekte kullanılacak olan teknolojilere ilişkin örneklerde sergilendi.

Ecomondo’ da yeni senaryo döngüsel ekonomi üzerine yoğunlaşıyor. Bu yıl 07 – 10 Kasım tarihleri arasında yaklaşık 115.000 ziyaretçinin ilgi gösterdiği ECOMONDO fuarı başarıyla düzenlendi. Dört gün boyunca firmalar, STK’lar ve profesyoneller yeni teknolojileri ve eğilimleri görme ve değerlendirme imkanı buldular.

Son yıllarda Avrupa atıkları azaltmayı ve yeniden kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan stratejiler geliştiriyor. Bu kapsamda yeni senaryolarda teknoloji ve hizmet sunan lider işletmeler, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle buluştu. Modern imalat, verimli yeşil şehirler, daha önceden kirletilmiş alanların iyileştirilmesi, atık yönetimi için yeni çözümler ve endüstriyel proseslerin yeniden düzenlenmesine dönük konular, döngüsel ekonomi kapsamında ECOMONDO fuarında öne çıktı.

TÜRKİYE’NİN REKOR KATILIMLA YER ALDIĞI FUARA İLGİ YOĞUNDU

Yurtdışından yaklaşık 12.000 kişinin ziyaret ettiği fuarı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 520 gazeteci takip etti. Türkiye’den katılım sağlayan ve stant açan başta Akademi Çevre olmak üzere Türk firmaları büyük ilgi gördü. Fuarda atık yönetimi ve geri dönüşüm alanlarında gelecekte kullanılacak olan teknolojilere ilişkin örneklerde sergilendi.

İtalyan fuar grubu başkanı Lorenzo Cagnoni fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede Ecomondo Fuarının ekonomik ilerlemeyi ve sürdürebilirliği uluslararası bir arenada temsil ederek, büyümekte olduğunu söyledi. Lorenzo: “Döngüsel Ekonomi arık her gelişim fikrinin ortak paydası oldu. Bu kapsamda ECOMONDO atık yönetimi ve geri dönüşüm dünyasında neler olup bittiğini başarıyla ortaya koydu” dedi.

Fuarın açılış konuşmasını yapan diğer bir isim ise İtalya Çevre Bakanı Giyan Luca Galletti yeşil ekonomiye vurgu yaparak artık: “Yeşil düşünmek zorundayız, geleceği yeşil düşünerek kurgulamalıyız” dedi. Bakan Galletti ECOMONDO fuarının bu yöndeki katkıları son derece kayda değer ve önemli olduğunu da ifade etti.

113.000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen ECOMONDO fuarına 1200 firma stant açarak katıldı. Fuarın göze çarpan en önemli özelliklerinden biri hemen hemen bütün stantların büyük bir özenle hazırlanmış olmasının yanı sıra fuar alanının ziyaretçiyi yormayan rahat ve ferah yapısıydı. Öte yandan fuarda dikkat çeken en önemli unsurlardan bir de dört gün boyunca gerçekleştirilen 200’den fazla etkinlik oldu. Dikkati çeken tüm bu etkinliklere katılımın da yüksekliğiydi. Etkinlikler kapsamında pek çok öğrenciye de özel programlar sunuldu. Etkinliklerde inovasyon, teknoloji temalarının atık yönetimi ve geri dönüşümde ulaştığı seviyeye ilişkin çok çeşitli uygulamalara yer verildi. Yenilenebilir enerji alanında ki gelişmelerinde gözler önüne serildiği ECOMONDO fuarında düzenlenen konferans ve panellerde 2025 ve 2030 yıllarına ilişkin planlamalarda ele alındı.

KEY ENERGY Bilim Komitesi Başkanı Gianni Silvestrini: “Yenilenebilir enerji sektörünün önümüzdeki yıllarda gelişimi kritik bir önem arz ediyor. Ulusal enerji politikaları yeniden belirlendi. Paris iklim anlaşması önümüze yeni senaryolar koyarak önümüzdeki sürecin tüm ülkeler için bağlayıcı olmasını beraberinde getirdi. ECOMONDO fuarı bize dünyadaki ülkelerin bu alanda ne yaptıklarını da görme fırsatı sundu.” ECOMONDO fuarında ele alınan önemli başlıklardan biri de BİOECONOMY oldu. Öte yandan yeşil şehirler, global su yönetimi ve çöpten enerji kazanımı gibi alanındaki gelişmelerde tartışıldı...

 

E-BÜLTEN

Bize mail adresinizi ulaştırarak , yeniliklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

TAKİPTE KALIN